Procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii

list Kategoria: Nieruchomosci Data:

Prawa i obowiązki nabywców zagranicznych

Obywatele jakich krajów są uprawnieni do zakupu nieruchomości w Hiszpanii?

Nieruchomości w Hiszpanii mogą kupować obywatele dowolnego kraju na świecie. Nie ma potrzeby zostania rezydentem, uzyskania pozwolenia na pobyt lub jakiegokolwiek zezwolenia od władz lokalnych na przeprowadzenie transakcji. Przedmiot może być wydany osobie fizycznej lub prawnej.

Cudzoziemcy są tradycyjnie bardzo aktywni na lokalnym rynku. Większość sprzedaży pochodzi od Brytyjczyków, Francuzów, Niemców. Wśród kupców spoza Unii Europejskiej aktywni są Chińczycy i Rosjanie.

Jak podaje Generalna Rada Notariuszy, w pierwszej połowie 2020 roku z powodu pandemii sprzedaż domów cudzoziemcom w Hiszpanii spadła o 37,4% do 32 395 transakcji. Niemniej jednak, nawet biorąc pod uwagę spadek, jest to 17,3% ogólnej liczby zakupów.

Jakie rodzaje nieruchomości mogą kupować obcokrajowcy?

Nie ma również ograniczeń co do rodzajów nieruchomości, które mogą być własnością obcokrajowców w kraju. Dopuszcza się nabycie pełnej własności mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, villi z gruntami, działek niezabudowanych, wszelkiego rodzaju nieruchomości komercyjnych.

Jakie prawa uzyskuje obcokrajowiec po zakupie nieruchomości w Hiszpanii?

Właściciel dowolnej nieruchomości, niezależnie od jej wartości, może ubiegać się o wielokrotną wizę Schengen. Na nim można przebywać w kraju do 90 dni w ciągu pół roku. Jeśli chcesz zostać w Hiszpanii dłużej, musisz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt.

W 2013 roku weszła w życie tzw. ustawa o złotej wizie. Od tego czasu wszyscy nabywcy, którzy zainwestowali w nieruchomości od 500 tys. euro, otrzymali prawo do wydania pozwolenia na pobyt dla wszystkich członków rodziny. Na przestrzeni lat program był kilkakrotnie rewidowany i biorąc pod uwagę najnowsze poprawki, stał się jednym z najpopularniejszych w Unii Europejskiej.

W 2019 roku program Golden Visa pobił rekord liczby chętnych. Było ich 1422, a w 2018 roku 1188. Od 2014 roku program ten przyciągnął 5515 inwestorów.

Jakie obowiązki ma obcokrajowiec po zakupie nieruchomości w Hiszpanii?

Prawa cudzoziemców do zakupu nieruchomości w Hiszpanii są takie same jak prawa mieszkańców, ale takie są obowiązki. Przede wszystkim istnieje obowiązek regularnego opłacania rachunków za media oraz płacenia podatków od nieruchomości. Jeżeli obiekt jest wynajmowany turystom, konieczne jest również spełnienie wymogów prawa najmu, które w ostatnich latach zaostrzyło się.

Ponadto rezydenci podatkowi w Polsce muszą również przestrzegać prawa swojego kraju. Na przykład w przypadku otwarcia rachunku bankowego w Hiszpanii lub utworzenia osoby prawnej (co może być wymagane podczas transakcji) musisz poinformować o tym urząd skarbowy. Przeczytaj więcej o zasadach kupowania nieruchomości za granicą dla obywateli Polski.

Wyszukiwanie nieruchomości w Hiszpanii

Polecamy zacząć od przestudiowania specyfiki hiszpańskiego rynku nieruchomości. Przeczytaj najnowsze artykuły i wiadomości o tym kraju, zapoznaj się z osobistymi doświadczeniami osób, które już kupiły nieruchomość.

W 2018 roku ekipa filmowa pojechała do Hiszpanii i przygotowała serię filmów z popularnych regionów wypoczynkowych. Sprawdź ofertę specjalną Hiszpański Sen, aby lepiej zorientować się, co jest na wyprzedaży.

Możesz również porozmawiać z konsultantami w Hiszpanii i zadać im pytania, których nie rozumiesz. Udział w webinariach dotyczących nieruchomości za granicą pomoże ci również w dokonaniu wyboru.

Duża baza danych obiektów nieruchomości w Hiszpanii w języku polskim, jest zaprezentowana na Naszym portalu. Sortuj oferty według parametrów, które są dla Ciebie ważne, zapisz opcje, które Ci się podobają i subskrybuj aktualizacje. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o nieruchomości, nie wahaj się skontaktować ze sprzedającymi (na stronie każdej nieruchomości znajduje się przycisk "Skontaktuj się z nami").

Możesz również zostawić prośbę o wybór obiektu zgodnie z Twoimi wymaganiami, sami pośrednicy i deweloperzy wyślą Ci wybór odpowiednich opcji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło